دانستنی های برنج

برنج دودی چیست

برنج دودی چیست

برنج دودی چیست 

  همه ما اسم برنج دودی را شنیده ایم و به احتمال زیاد  برای یک بار هم که شده آن را امتحان کرده ایم. برنج دودی هم مثل ماهی دودی یا هر ماده غذایی دودی دیگر به صورت تفننی و هر از گاهی استفاده میشه و مصرف روزانه نمی باشد.

البته شاید بعضی ها کلا از طعم این نوع برنج خوششان نیاد و اصلن از آن استفاده نکنند. و برخی دیگر از آن به عنوان یک برنج ایرانی خوش طعم یاد کنند. ما برای کسانی که دوست دارند بدانند برنج دودی چیست و به چه نوع برنجی دودی گفته میشود مقاله ایی با این مضمون آماده کرده ایم.

برنح دودی برای افرادی که دنبال طعم جدید و متفاوت از برنج ایرانی هستند گزینه مناسبی می باشد همینطور از آنجایی که باعث افزایش اشتها میشود مناسب افراد کم اشتها نیز می باشد .

 جالب است بدانید در قدیم برای ضدعفونی کردن و از بین بردن قارچ و باکتری مواد غذایی آن را دودی میکردند و آن را برای مدت زمان بیشتری نگه میداشتند. ولی الان دیگر برای این امر ماده های غذایی  را دودی نمیکنند فقط برای تنوع عطر و طعم آن اینکارو رو میکنند.

 

 

برنج دودی در طب سنتی

برنج دودی نوع جدیدی از برنج ایرانی نیست بلکه همان برنج عطری یا هاشمی کشت شده با همان خواص می باشد که فقط طی مراحلی عطر و طعم دودی به آن اضافه میشود . در نتیجه تمامی خواض برنج مثل انواع ویتامین ها و املاح مفید را شامل میشود ولی استفاده از آن برای بانوان باردار و کسایی که شسیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه نمشود زیرا باعث بالا رفتن فشار خون میشود.

برنج دودی به علت دارا بودن مقدار کمی از سدیم  میتواند فشار خون را تنظیم کند ولی مصرف بیش از یکبار در هفته  آن برای کسانی که در معرض بیماری فشار خون هستند توصیه نمیشود.

از دیدگاه طب سنتی برنج‌ دودی برنجی است که با مصرف آن می‌توان بر بسیاری از مشکلات گوارشی غلبه کرد به شرط آن که از ماده سوختنی که برای دودی کردن آن  استفاده می شود و نحوه صحیح مصرف آن مطلع بوده باشیم.  مصرف این نوع برنج برای درمان و مشکلات گوارشی و رفع کم اشتهایی توصیه می شود.

در هر صورت خوردن برنج دودی بیش از یک بار در هفته توصیه نمیشود و بهتر است در کنار آن از سبزیجات هم برای میل کردن استفاده نمایید.

 

نحوه دودی کردن برنج :

معمولا برای اینکار یک اتاقک است که در آن خرده های چوب ( که خیلی مهم است این چوب ها چوب های رنگ شده و چوب کاج نباشد ) را آتش میزنند

در حدی که فقط دود کند کیسه های برنج را آویزان میکنند. و دود را به سمت برنج هدایت میکنند تا برنج طعم دودی بگیرد.

باید دقت داشت که برنج باید به روش سالم دودی شود تا سرطان زا نباشد . اگر با چوب های رنگ شده و دارای مواد شیمیایی یا چوب هایی مثل درخت کاج که بو و اسانس زیادی دارند دودی شود مضر می باشد. بهتر است برنج دودی را از فروشگاه های معتبر تهیه فرمایید تا نسبت به سلامت آن مطمئن تر باشید .

نسبت برنج دودی به معمولی

نسبت برنج دودی به معمولی در هنگام پخت آن بسته به ذائقه شما و کیفیت عطر و طعم برنج دودی دارد , بهتر است هر 6 پیمانه برنج ساده 1 پیمانه برنج دودی داشته باشد ولی اگر برنج شما ازعطر زیادی برخوردار باشد بهتر است  سه چهارم پیمانه برنج دودی استفاده شود برای مثال برنج دودی هیزمی هاشمی جینگاسر از عطر دودی قوی برخوردار است و بهتر است برای اینکه طعم و عطر دودی بر برنج شما خیلی قالب نشود از سه چهارم پیمانه استفاده شود .

برنج جینگاسر فروشنده بی واسطه برنج دودی در تهران در خدمت شما عزیزان می باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *