دانستنی های برنج

مقایسه برنج هاشمی و طارم

مقایسه برنج هاشمی و طارم

مقایسه برنج هاشمی و طارم

مقایسه برنج هاشمی و طارم :: از آنجایی که ما ایرانی ها رژیم و عادت غذایی مون باعث شده برنج یکی از مهمترین و اساسی‌ترین غلات در تهیه غذاهای ایرانی باشد انتخاب و خرید یک برنج درجه یک برای کیفیت بهتر غذای های ما یک مسئله مهم است که تا حدودی موقع خرید خانواده ها را دچار سردرگمی میکند. برنج هاشمی و طارم دو نوع برنج محبوب در ایران هستند که هر کدام ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی دارند. در این مقاله، به بررسی و مقایسه برنج هاشمی و طارم می‌پردازیم تا شما بهترین انتخاب را برای تهیه خوشمزه‌ترین غذاها داشته باشید.

خرید برنج ایرانی 

بررسی برنج هاشمی

برنج هاشمی یکی از انواع برنج‌های محبوب و با کیفیت در ایران است که توسط آقای یوسف هاشمی ساکن استلان گیلان در سال ۱۳۶۴ به صورت اتفاقی در شالیزار خود کشف کرد و متوجه تفاوت ظاهری آن با دیگر خوشه های برنح شد و با درایت و پشت کار توانست این چند خوشه طلایی را به تولید انبوه برساند.از آنجایی که این نوع برنج درای کیفیت خوبی است و در تهیه غذاهای خوشمزه و مرغوب استفاده می‌شود. واز طرفی به دلیل خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد خود، از جمله طعم ملایم، عطر دلپذیر، دانه‌های بلند و براق، توانست محبوبیت بسیاری در بین مصرف‌کنندگان داشته باشد. و مورد استقبال عالی مصرف کنندگان برنج ایرانی قرار بگیرد و در نتیجه سهم زیادی از بازار فروش برنج ایرانی را به خود اختصاص دهد جوری که تقریبا ۹۵ ٪ سهم کشت برنج در استان گیلان به برنج هاشمی تعلق دارد.

بررسی خصوصیات برنج هاشمی

  • طعم و عطر: برنج هاشمی با طعم ملایم و عطر خوبی به همراه است که اغلب مورد تحسین قرار می‌گیرد.
  • دانه‌ها: برنج هاشمی دارای دانه‌هایی بلندی میباشد که باعث ایجاد بافت خوب و شکل ظاهری مجلسی در غذاها می‌شود.
  • ظاهر: برنج هاشمی دارای رنگ سفید و براقی است که ظاهری زیبا و جذاب به غذاها می‌بخشد.

نام های مختلف برنج هاشمی

حتما شما هم شاهد نام های مختلف برنج هاشمی هستید. در مواردی برنج هاشمی را با نام های برنج صدری هاشمی ، برنج دم سیاه یا حتی برنج طارم هاشمی می‌شناسند که هیچ تفاوت کیفیتی باهم ندارند و صرفا جهت بهره برداری های مختلف از این برنج ، این نام گذاری های صورت می‌گیرد.

بررسی برنج طارم

برنج طارم یکی از انواع محبوب برنج ایرانی است که به دلیل ویژگی‌ها و خواص خاص خود، جایگاه ویژه‌ای بین مصرف کننده ها پیدا کرده است این نوع از برنج از اوایل کشت برنج در استان مازندران ، به ویژه مناطق فریدونکنار کشت میشده و همچنان با همان ریشه ژنتیکی کشت میشود و ادامه دارد.
بذر این برنج از قدیمی ترین بذرهای برنج ایرانی می باشد و طی این سالها هم هیچ تغییری نکرده، بذر برنج طارم به مرور زمان به مناطق مختلف رفته و کشت میشود .

نام های مختلف برنج طارم

گاهاً چه عمدی و چه سهوی برنج طارم را به اسم های طارم محلی ، طارم صمدی و… نام گذاری کرده و کشت میشود. اما لازم به ذکر است که هیچ تفاوت کیفیتی بین آنها نیست و تنها تفاوتشان تفاوت اسمی میباشد و ریشه و بیس آنها کاملا یکسان است.

تفاوت ظاهری برنج هاشمی و طارم

معمولا برنج هاشمی کمی کشیده تر و برنج طارم کمی تپل تر است ، و با توجه به بررسی کارشناسان و تجربه مصرف کنندگان ، عطر برنج طارم کمی بیشتر از برنج هاشمی میباشد ، اما برنج هاشمی از برنج طارم مجلسی تر میباشد ، و کیفیت پخت این دو نوع برنج از نظر کیفی کاملا سلیقه ای می‌باشند.
برنج طارم سر آمد و بهترین برنج مازندران در منطقه فریدونکنار ، و برنج هاشمی سرآمد و بهترین برنج در منطقه گیلان میباشد.اما این دو نوع برنج خیلی قابل تشخیص نیست ، و قشر زیادی از کشاورزان از شناختش عاجز هستند.
در کل ، این دو برنج از نظر سطح کشت و محصولی که می‌دهند ، و همچنین مقدار سم و کود های شیمیایی که استفاده میشود کاملا یکی هستند و اختلاف فاحشی ندارند و تقریبا مساوی و یکسان هستند.

برنج طارم هاشمی چیست؟

حتما شما هم اسم برنج طارم هاشمی را در سالهای اخیر زیاد شنیده اید و شاید برای شما سوال باشد که این نوع برنج چه برنجی است,باید بدانید که برنج طارم هاشمی نوع جدیدی از برنج نمی باشد در اصل همانطور که از نام این برنج نیز میشود حدس زد این محصول حاصل ترکیب بذر برنج هاسمی و طارم موقع کاشت می باشد به زبان ساده تر کشاورزان عزیز در هنگام بذر پاشی در خزانه یا در مواقعی مخلوط کردن هاشمی و طارم بعد از برداشت این ترکیب را به دست آورده و آن را به نام برنج طارم هاشمی نام گذاری و روانه بازار میکنند.

نتیجه گیری :

برنج هاشمی و طارم هر دو نوع برنج محبوبی هستند که در تهیه غذاهای ایرانی استفاده می‌شوند. هر کدام از این برنج‌ها ویژگی‌ها و خواص خود را دارند. انتخاب بین برنج هاشمی و طارم بستگی به سلیقه و نوع غذاهایی که می‌خواهید تهیه کنید دارد. با مقایسه و بررسی خصوصیات آن‌ها، می‌توانید بهترین انتخاب را برای تهیه غذاهای خوشمزه و لذیذ داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *