اخبار و مقالات

دلایل مرغوبیت برنج شمال نسبت به سایر برنج ها

دلایل مرغوبیت برنج شمال نسبت به سایر برنج ها

دلایل مرغوبیت برنج شمال نسبت به سایر برنج ها

در این مقاله قصد داریم علل مرغوبیت برنج شمال ایران را نسبت به باقی برنج ها در حد دانش و منابع موثق بررسی کرده و با زبانی ساده در اختیار شما عزیزان قرار بدیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی بفرمایید و اگر اطلاعاتی علاوه بر موارد عنوان شده در مقاله دارید خوشخال میشویم در بخش نظرات با ما و باقی عزیزان به اشنراک بگذارید .

کیفیت برنج با چه عواملی تعریف می شود؟

کارشناسان دلایل مختلفی را برای ارزیابی کیفیت محصول برنج در نظر میگیرند. این عوامل به دو دسته تقسیم می شوند. عوامل مربوط به کیفیت زمین کشت یا بهتر است بگوییم شالیزار برنج ، نوع آب و هوایی که محصول در آن رشد و نمو پیدا می کند و دسته دوم عوامل مربوط به دوران کشت و در نهایت برداشت محصول است.

به صورت کلی میتوان عوامل زیر را برای ارزیابی کیفیت محصول برنج در نظر گرفت:

  • تاثیر زمین بر کیفیت برنج
  • شرایط آب و هوایی

حال به بررسی هر یک از این عوامل می پردازیم.

بی شک یکی از عوامل موثر در کیفیت محصول برنج خاک مورد استفاده در زمین می باشد.  شاید برنج بتواند در هر زمینی رشد کند ولی برای بدست آورد یک محصول با کیفیت و مغذی که دارای تمام ویژگی ها باشد حتما بایستی برنج در زمین هایی مورد کشت قرار بگیرد که دارای خاک حاصلخیزی است.

زمین هایی که دارای خاک رس هستند از کیفیت بهتری برخوردارند زیرا خاک رس دارای مواد معدنی از جمله آهن؛ فسفر، پتاسیم و منگنز است که این مواد معدنی برای رشد برنج و بدست آوردن محصول باکیفیت بسیار حیاتی هستند.از نطر کارشناسان اگر زمین زیر کشت برنج دارای 40 تا 60 درصد خاک رس باشد، آن زمین محصول برنج بسیار خوبی می دهد.

علاوه بر خاک مناسب ، آب نقش بسیار حیاتی در رشد محصول برنج دارد. به دلیل اینکه کشت برنج نیازمند آب فراوان است از این رو مناطقی برای کشت این محصول انتخاب می شوند که دارای بارندگی زیاد و رودخانه های پرآب باشند. از جمله مناطق شمالی ایران که در بیشتر فصول سال دارای بارندگی به صورت برف و یا باران هستند.

تفاوت برنج شمال با برنج سایر مناطق ایران

تفاوت برنج شمال با برنج سایر مناطق ایران را میتوان از جهات زیر بررسی کرد:

  • نوع کاشت برنج شمال
  • تنوع برنج شمال
  • کیفیت عطر و طعم برنج
  • ری زیاد برنج های شمال

یکی از تفاوت های بارز شمال با برنج سایر مناطق در نحوه کاشت آن می باشد. همچنین برنج های شمال دارای تنوع بیشتری می باشند و با توجه به نوع کشت و محل کشت به انواع مختلفی تقسیم می شود اما برنج های کاشته شده در سایر نقاط دارای تنوع زیادی نیستند و محدود می باشند.

یکی دیگر از تفاوت های برنج شمال با برنج دیگر مناطق ایران و جهان  به مصرف میزان آب به هنگام کاشت می باشد که به عنوان مثال برنج جنوب نسبت به برنج های شمال به آب کمتری نیاز دارد. برنج های سایر مناطق ایران  از نظر فیزیکی چاق و قد کوتاه هستند و پس از پخت همانند سایر برنج های شمال قد نمی کشند یا به اصطلاح ری نمی کنند.

از نظر فیزیکی برنج های شمال سفید رنگ هستند و اندازه دانه آنها نیز متوسط و دانه بلند است. در صورتی که برنج های سایر مناطق چاق و قد کوتاه است و پس از پخت همانند سایر برنج های ایرانی قد نمی کشد.

برنج های شمال با هر شرایطی که پخت شوند عطر و طعم خود را حفظ می کنند. اما بسیاری از محصولات برنج مناطق غیر از شمال اگر به صورت آبکش سرو شود عطر و بوی خود را از دست می دهد.

 

منظور از برنج شمال برنج چه مناطقی است؟

همان طور که در بالا اشاره شد برنج برای رشد و نمو به آب فراوان نیاز دارد. از این رو مناطق شمالی ایران به دلیل دارا بودن منابع اب فراوان، بهترین گزینه برای کشت محصول برنج است.

استان های شمالی ایران گیلان، مازندران، گلستان دارای بیشترین سطح زیر کشت برنج در سراسر کشور می باشند.

در استان گیلان شهرهایی مانند آستانه، خمام، لنگرود و … و در مازندران هم شهرهایی مانند آمل، فریدونکنار، بابل و محمودآباد دارای بیشترین سهم زمین در کشت می باشند.

 

برنجی که در مناطق شمالی ایران کشت می شود از چه نوعی است؟

محصول برنج مناطق شمال ایران از نوع برنج های کم محصول و پر محصول است. برنج هاشمی، طارم، فجر، شیرودی، ندا از معروفترین برنج های مناطق شمال هستند.در مورد انواع برنج شمال مقاله ای با عنوان انواع برنج ایرانی در سایت موجود است.

نحوه کشت برنج در شمال به چه صورت است؟

یکی از دلایل برتری برنج شمال ایران نسبت به سایر برنج ها ، نحوه کشت این محصول توسط شالیکاران شمال می باشد. اولین گام برای کاشت برنج آماده نمودن خزانه برنج برای داشتن نشا خوب است. بدیهی است اگر بذری که برای کشت برنج مورد استفاده قرار میگیرد از مرغوب ترین بذرها باشد ، کشاورز نشا با کیفیت تری برای کاشت خواهد داشت. روش ایجاد خزانه و طریقه نگهداری نشاها در رشد و جوانه زدن بذر برنج بسیار موثر است.

شالیکاران شمال ایران به دلیل اینکه سالهای زیادی در کار کشاورزی برنج بودند و این شغل را از اجداد خود آموختند تجربه های بسیاری در کشت محصول برنج دارند.

استفاده از کود های مناسب و مورد تایید کارشناسان کشاورزی یکی دیگر از راهه های بارور نمودن خاک مورد استفاده است. همان گونه که پیش تر نیز گفته شد خاک شالیزار تاثیر بسزایی در بالا بردن کیفیت محصول برنج را دارد.

در شهرهای شمالی کشورمان از جمله مازندران و گیلان دو نوع کشت برنج از نظر زمانی وجود دارد: کشت اول و کشت دوم برنج در شمال. زمان کاشت اول در هر دو استان یکسان بوده و از اوایل بهار آغاز می‌شود.

در ابتدای فصل بهار، دمای هوا پایین‌تر بوده و میزان تبخیر آب کمتر است در نتیجه نشاء‌ها کمتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *