اخبار و مقالات, دانستنیهای برنج

برنج گیلان بهتر است یا مازندران؟

برنج گیلان بهتر است یا برنج مازندران؟

برنج گیلان بهتر است یا مازندران؟

شاید برای شما هم این سوال باید که برنج گیلان بهتر است یا برنج مازندران؟ با ما همراه باشید تا بتونیم تا در حد اطلاعات خودمون به شما کمک کنیم.

طبق تجربه چندین و چند ساله ما در فروش برنج گیلان و برنج مازندران متوجه شدیم که انتخاب و خرید هر کدام کاملا سلیقه ایی است. در خیلی از مواقع دو مدل برنج از هر دو استان داشتیم با قیمت برابر ولی یک مشتری برنج گیلان و دیگری خواستار برنج مازندران بوده

در ادامه به بررسی ویژگی های هر کدوم میپردازیم تا شما طبق سلیقه خودتون بتونید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

ویژگی های برنج گیلان

برنج گیلانی یکی از مرغوبترین برنج های ایرانی می باشد که با عطر و طعم وظاهری مجلسی سر سفره میهمانی هر ایرانی میتواند رنگ و بوی اعیانی به سفره شما بدهد.

اکثر برنج های گیلان از نظر قد کشیدن هنگام پخت نسبت به برنج مازنداران برتری دارند ولی خب در برخی از مواقع از نظر عطر و طعم شاید کمی ضعیف تر باشند.

در ادامه حتما با ما  باشید تا به نتیجه اینکه برای خرید و سلیقه شما خرید برنج گیلان بهتر است یا مازندران؟

انواع برنج مازنداران

 برنج طارم

معروفترین و مرغوب ترین برنج مازندارن برنج طارم می باشد که خود به دسته های گوناگونی تقسیم میشود این نوع از برنج بسیار خوش عطرو خوش طعم و خوش خوراک می باشد ولی ری متوسطی دارد.

برنج کوهسار

برنج کوهسار دربخش های  سردسیر و کوهستانی مازندران کاشته می‌شود چون نسبت به سرما مقاوم می باشد

برنج فجر

برنج  فجر رو حتما میشناسید این برنج  در سال ۱۳۷۷ در مزارع استان مازندران کاشته شد.  برنج فجر از نظر کیفیت پخت و عطر و طعم خیلی نزدیک به برنج بومی طارم است و جزو دسته برنجهای پر محصول

برنج ساحل

برنج ساحل از نوع یک طرح تحقیقی- ترویجی بود که در مزارع استان مازندران تست و به مرحله بهربرداری رسید و توانست به خاطر خصوصیات

 زودرسی، ارتفاع کوتاه، مقاومت خوب نسبت به بیماری و آفت    در خودکفایی تولید برنج نقش داشته باشد. این رقم از نظر کیفیت پخت و عطر و طعم نیز مطلوب است

انواع برنج گیلان

برنج هاشمی

حتما اسم این برنج رو خیلی شنیده اید و در ذهن شما هم جزو یکی از بهترین برنج های ایرانی می باشد  برنج هاشمی در سال 1364  توسط یکی از کشاورزان شریف گیلانی  به نام آقای یوسف هاشمی کشف شد ایشون در به ثمر نشستن تولید انبوه این نوع از برنج نقش بسزایی داشتند.

برنج علی کاظمی

یکی دیگر از بهترین و خوش آوازه ترین نوع از برنج های استان گیلان برنج علی کاظمی هست که این نوع از برنج هم در سال 1360 توسط یکی دیگر از کشاورزان  عزیز گیلانی به نام آقای علی کاظمی کشف و به تولید انبوه می رسد.

برنج دم سیاه

برنج دم سیاه یا همون سیاه دم یکی از انواع مرغوب برنج های گیلانی می باشد که به علت وجود یک بند نازک سیاه رنگ در شلتوک خود به این نام شناخته میشود.

 

برنج دم زرد

دلیل نام گذاری این نوع برنج به دم زرد  وجود شلتوک‌هایی به رنگ قهوه ای که در طی زمان و فرآیند برنج کوبی به رنگ زرد و قهوه‌ای کم رنگ تغییر رنگ می‌دهد می باشد.

برنج صدری ممتاز

برنج صدری به خوش قد و بالا بودن و ری کردن زیاد معروف می باشد با توجه به کشتش در مناطق مختلف گیلان کیفیتهای متفاوتی دارد.

برنج بینام

برنج بینام جزو قدیمی ترین برنج های استان گیلان می باشد که دارای عطر و طعم خوبی است ولی از نظر ظاهری خیلی مورد پسند نمی باشد.

برنج شیرودی

برنج شیرودی یک برنج ارزان و پر محصول است که در برخی از مناطق استان گیلان کشت میشود این برنج از ترکیب دو نوع از برنج به نام های خزر و دیلمان به وجود آمده

برنج گیلان بهتر است یا مازندران؟

بسته به سلیقه شما دارد، برنج گیلان کشیده تر (مجلسی) و برنج مازندران شاید کمی تپل تر ولی خوش خوراک تر و خوش عطر تر می باشد ,در کل اختلاف کمی دارند  و هر برنج بدون چسندگی و جذب روغن پایینی دارند ، و بعد از گذشت چند ساعت از زمان پخت خشک نمیشوند.

8 دیدگاه در “برنج گیلان بهتر است یا مازندران؟

 1. احمدبداوی گفت:

  برنج گیلان

 2. ناشناس گفت:

  همه برنج ها خوب هستن فقط تقلب نکنن و قاطی نکنن

 3. برنج ایرانی گفت:

  دقیقا
  کلیه برنج های ما چه گیلان چه مازندارن به هیچ عنوان تقلب صورت نمیگیره و خالص می باشد.

 4. ایوب گفت:

  فقط برنج گیلان هاشمی

 5. جعفراسدی گفت:

  برنج ها ی گیلان ومازندران هردو عالی می باشن

 6. برنج ایرانی گفت:

  سلیقه ایی هست واقعا ولی خب خیلی ها فقط برنج گیلان رو دوست دارند

 7. برنج ایرانی گفت:

  برنج هاشمی که جزو بهترین ها است

 8. برنج ایرانی گفت:

  درسته و اینکه سلیقه ایی هست واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.